GMINA KSIĄŻ WIELKI

Spotkanie z nauczycielami     Ponad dwudziestu nauczycieli przyszło na poszerzone posiedzenie komisji oświaty Rady Gminy, jakie zwołano w trybie nadzwyczajnym w minioną środę. – My doceniamy pracę nauczycieli, żeby tak jeszcze doceniała ją pani minister oświaty – oświadczył przewodniczący komisji Marek Płonczyński. I zachęcał pedagogów by „wylewali swoje żale”, lecz odpowiedziała mu cisza. – Nie przyszliśmy tutaj by rozmawiać o strajku gdyż jak poinformowały mnie dyrektorki naszych szkół, tej drastycznej formy protestu w Gminie Książ Wielki nie będzie – stwierdził wójt Marek Szopa. Dlatego zaproponował aby porozmawiać o kondycji oświaty, a zwłaszcza o coraz wyraźniejszej potrzebie racjonalizacji sieci szkół samorządowych. (Na zdjęciu radny Marek Płonczyński stoi pierwszy z lewej, wójt Marek Szopa drugi.)

Spotkanie z nauczycielami     Z danych jakie podał Wójt wynika, że liczba uczniów w naszej Gminie systematycznie spada. Przykładowo w roku 2015 było ich 520, a obecnie jest 440. Natomiast dopłata z budżetu do subwencji oświatowej, która okazuje się coraz bardziej niewystarczająca, rośnie. W roku 2015 dopłaciliśmy do funkcjonowania szkół 1,47 mln zł, a w tym roku dopłacimy już 1,83 mln zł, czyli o prawie pół miliona więcej. – Jeśli nauczyciele wywalczą teraz kolejne podwyżki, to z pewnością w przyszłym roku rząd obciąży nimi budżety samorządów, zatem w przypadku naszej Gminy dołożymy do oświaty przynajmniej 2,5 mln zł. Co wtedy będzie z modernizacją szkół i przedszkoli? Na utrzymanie ilu placówek wystarczy nam pieniędzy w roku 2020? – głośno pytał Marek Szopa.

     Te pytania Wójta pozostały bez odpowiedzi. Były zresztą bardziej skierowane do radnych z komisji oświaty niż do nauczycieli. Przewodniczący Marek Płonczyński nie podjął tego tematu. Zaapelował za to do nauczycieli by zachęcali swoich uczniów oraz ich rodziców do kontynuacji nauki w Szkole na Zamku. Jak zapewniał, ta placówka powoli odbudowuje swój dawny prestiż gdy poziomem przewyższała nawet miechowskie liceum. Już teraz są tam dobre warunki do kształcenia indywidualnego w małych klasach pod nadzorem doświadczonych pedagogów.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się