GMINA KSIĄŻ WIELKI

Komisja budżetowa     Podwyżki podatków oraz oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w związku z nadchodzącym, znacznym wzrostem jej cen, to główne tematy pierwszego posiedzenia komisji budżetowej w nowym składzie, jakie odbyło się w środę, 5 grudnia. Na zdjęciu wykonanym w gabinecie wójta Marka Szopy widzimy kolejno: radnego Marka Gajosa, radnego Krystiana Grelę, skarbnika Teresę Kmerę, przewodniczącego RG Henryka Humę, wiceprzewodniczącą RG Jagodę Spichę oraz przewodniczącego komisji budżetowej Grzegorza Ptaka.

     Wobec licznie prowadzonych inwestycji w Gminie oraz rosnących kosztów prac budowlanych, Wójt zaproponował niewielką podwyżkę podatków. Stawka tych od nieruchomości i środków transportu miałaby zdrożeć jedynie o wskaźnik inflacji, czyli o kilka groszy. Inaczej podatek rolny, utrzymywany od lat na tym samym poziomie (według przyjętej ceny kwintala żyta w wysokości 47 zł). Teraz ten przelicznik miałby wzrosnąć o 3 zł do kwoty 50 zł. Po dłuższej dyskusji radni zgodzili się z tą propozycją ale pod warunkiem, że taka stawka (50 zł) ma obowiązywać przez całą bieżącą kadencję rady, czyli do roku 2023.

Komisja budżetowa     Kiedy Marek Szopa poinformował, iż Gmina wydaje rocznie na samo oświetlenie ulic ok. 200 tys. zł, a teraz będzie to kosztowało drożej o 63 procent, zastanawiano się jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Padały nawet głosy, by wcześniej niż jak dotąd o godzinie 22. gasić latarnie. Wójt stanowczo zaprotestował przeciwko takim pomysłom stwierdzając, iż należy raczej szukać dofinansowania na wymianę lamp sodowych na mniej energochłonne lampy ledowe. Bo oświetlone ulice i drogi są znacznie bardziej dla mieszkańców bezpieczne.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się