GMINA KSIĄŻ WIELKI

Komisja budżetu     W środę (31.10.) na ostatnim posiedzeniu spotkali się członkowie komisji budżetowej Rady Gminy kończącej się kadencji. Jej przewodniczący Jarosław Sudański podziękował wszystkim za współpracę. A pracować było przy czym, bo w ostatnich czterech latach nasz budżet zwiększał się systematycznie, osiągając aż 30 mln zł w roku bieżącym. To „zwiększanie” stanowiło efekt wielu starań o pozyskanie funduszy zewnętrznych, co wymagało dyspozycyjności i odpowiedzialności ze strony radnych, inicjatywy ze strony Wójta oraz znakomitego rozeznania w przepisach rachunkowych przez Skarbnika. Na zdjęciu: radny Marek Gajos, radny Grzegorz Ptak, skarbnik Teresa Kmera, radny Paweł Oczkowicz, przewodniczący komisji budżetu Jarosław Sudański i wójt Marek Szopa. Brakuje przewodniczącego RG Henryka Humy, który był nieobecny.

     W mijającym roku Gmina przeznaczyła na tzw. wydatki majątkowe 11,75 mln zł. I zgodnie z przyjętym przez radnych Wieloletnim Programem Inwestycyjnym, te wydatki będą również pokaźne w latach kolejnych. W roku 2019 mają wynieść 9,36 mln zł i obejmować kontynuację zadania „Rewitalizacja przestrzeni publicznej i społecznej Książa Wielkiego” (w tym dom seniora w Rzędowicach) za 4 mln zł, budowę świetlicy w Mianocicach (1,5 mln zł), modernizację SP w Książu Małym (1,45 mln zł), instalację ogniw fotowoltaicznych (0,83 mln zł), dotację dla starostwa na drogę Książ Wielki – Książ Mały – Moczydło (1,4 mln zł) oraz modernizację drogi dojazdowej do pól w Konaszówce (0,1 mln zł).

Komisja budżetu     Czy wszystkie wymienione i zaplanowane zadania uda się wykonać w przyszłym roku? Wójt Marek Szopa podzielił się wątpliwościami gdyż pierwsze przymiarki do projektu budżetu na rok 2019 pokazują, iż pomiędzy spodziewanymi dochodami – 27,3 mln zł, a zakładanymi wydatkami – 28,7 mln zł, występuje deficyt sięgający 1,4 mln zł. Jak wynikało z dyskusji, by budżet zbilansować konieczne będzie z jednej strony pozyskanie dodatkowych pieniędzy, a z drugiej ograniczenie wydatków inwestycyjnych. Na rozwiązanie tego problemu oraz przedłożenie projektu budżetu, w którym wydatki będą równe dochodom, Wójt i Skarbnik mają czas do połowy listopada.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się