GMINA KSIĄŻ WIELKI

Sesja Rady Gminy     Nasi radni jednomyślnie przyjęli na sesji w piątek (19 października) dwie uchwały związane z uczczeniem pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego, który w sierpniu 1914 roku wkroczył na czele głównych sił legionowych do Książa Wielkiego. I wypowiedział tu na naszym Rynku, do naszych mieszkańców, prorocze słowa: „swoją szablicą wywalczę Polsce byt niepodległy”. Z tego powodu, i dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości - uchwalono, że plac u zbiegu ulicy Śniadeckiego i ulicy Szkolnej, gdzie buduje się obecnie nowy parking, będzie nosił nazwę Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. A ponadto stanie na nim granitowy głaz z tablicą głoszącą wszem i wobec: „W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI RP W DOWÓD WDZIĘCZNOŚCI MARSZAŁKOWI JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU MIESZKAŃCY GMINY KSIĄŻ WIELKI”.

     O swoim pobycie w Książu Wielkim Józef Piłsudski wspominał publicznie na zjeździe legionistów w Kielcach, w roku 1926. Jak stwierdził, w starym zamczysku margrabiów Wielopolskich gdzie zakwaterowali się w drodze z Miechowa do Kielc legioniści, spędził niejedną godzinę. „I zdawało mi się nieraz, że z murów zamczyska powstawała jak upiorne zjawisko, wielka postać margrabiego Wielopolskiego (…) I zdawało mi się, że ta wielka twarz nalana patrzy na mnie, wodza nowych powstańców, wykrzywia się do mnie jakimś złym uśmiechem i mówi tak, jak niegdyś ojcom naszym mówiła: Jacy wy mali”.

Sesja Rady Gminy     Podczas sesji Edyta Sychowska – dyrektorka Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Książu Wielkim oraz Małgorzata Borycka – dyrektorka Szkoły Podstawowej w Antolce zaprezentowały radnym osiągnięcia swoich placówek w minionym roku szkolnym. W pierwszej średnia ocen uczniów wyniosła 4,4, a frekwencja 87,6 proc., w drugiej natomiast uczniowie uzyskali średnią ocen 4,29 zaś frekwencję na poziomie 90,96 proc. Klasa II SP w Antolce zaśpiewała i zarecytowała radnym oraz sołtysom podstawowe zasady bezpieczeństwa w poruszaniu się pieszych na drodze. Co więcej, dzieci rozdały własnoręcznie wykonane odblaskowe gadżety przypominając dorosłym, że o noszeniu przez pieszych elementów odblaskowych po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym – zapominać nie wolno.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się