GMINA KSIĄŻ WIELKI

Rocznicowe spotkanie Klubu Seniora      Członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” na ostatnim swoim spotkaniu (3 września) uczcili pamięć Polaków poległych za Ojczyznę podczas II wojny światowej. Koleżanka Barbara Madejska, jako historyk, przedstawiła w skrócie wydarzenia związane z czasem niemieckiej okupacji, zwracając szczególną uwagę na bohaterów Ziemi Ksiąskiej, którzy zginęli w walce. Wymieniła również tych, którzy trafili do obozów koncentracyjnych. Wszystkich bardzo zainteresowała przyniesiona do obejrzenia oryginalna kenkarta Tekli Budziosz z domu Górka (był to ówczesny dokument tożsamości).

Rocznicowe spotkanie Klubu Seniora      Następnie kol. Maria Folfasińska przybliżyła w swoim referacie literaturę związaną z wydarzeniami II wojny światowej. Jak stwierdziła, ta literatura stanowi przede wszystkim świadectwo historyczne i przez to jest dziejową przestrogą dla ludzkości. Opisuje wszak godzinę wielkiej próby, przed którą stanął człowiek. I nie zawsze okazywał się bohaterem. Zamieniał się bowiem także w donosiciela, zdrajcę, kata, a najczęściej w ofiarę. Skrajne warunki rujnowały wtedy wszelkie wartości etyczne, doprowadzając właśnie w skrajnych przypadkach do przemiany zwykłych dawniej ludzi w „ludzkie bestie”.

Rocznicowe spotkanie Klubu Seniora      Regina Sławczyńska zaprezentowała wiersz poety - żołnierza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Elegia o...(chłopcu polskim)”, zapoczątkowując kolejne deklamacje patriotycznej poezji, które wkrótce zamieniły się w śpiewane ze wzruszeniem pieśni o podobnej treści: „Rozszumiały się wierzby płaczące” czy „Wojenko, wojenko…”. Nadało to spotkaniu bardzo uroczystego, podniosłego charakteru, adekwatnego do wagi wydarzeń przypomnianych z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.

HS

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się