GMINA KSIĄŻ WIELKI

Sztandar dla OSP w Moczydle     Założona w 1925 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Moczydle otrzymała swój sztandar. Z rąk prezesa Powiatowego Związku OSP RP Adama Domagały odebrał go prezes miejscowej jednostki Szczepan Szafrański w towarzystwie Justyny Gajdy (na zdjęciu z lewej) i Moniki Zmarzły (na zdjęciu z prawej). Ta ważna, lokalna uroczystość z udziałem wielu mieszkańców oraz gości, poprzedzona polową mszą świętą, odbyła się przy pięknej pogodzie popołudniem w minioną sobotę (1 września).

Sztandar dla OSP w MoczydleSztandar dla OSP w Moczydle     Sztandar poświęcono podczas mszy, którą prowadził były, długoletni proboszcz parafii w Wodzisławiu ks. Lucjan Słota wraz z obecnym proboszczem ks. kanonikiem Mieczysławem Robakiem. Uczestniczył w niej także proboszcz parafii w Książu Wielkim – ks. kanonik Edward Nowak. Ołtarz urządzono przy ścianie remizy, a wierni zgromadzili się w wielkim namiocie. Natomiast strażacy wraz z pocztami sztandarowymi zaproszonych jednostek stali obok w równym szeregu dowodzeni przez Komendanta Gminnego OSP Kazimierza Kamińskiego.

Sztandar dla OSP w MoczydleSztandar dla OSP w Moczydle     Ksiądz Lucjan Słota poświęcił nie tylko nowy sztandar ale także wóz bojowy jaki strażacy z Moczydła otrzymali w darze od strażaków z OSP w Białym Kościele (Gmina Wielka Wieś). Poświęceni zostali również strażacy, a kapłan życzył im, by święty Florian czuwał zawsze nad tymi, którzy ochotniczo służą innym ratując ich w nieszczęściu.

Sztandar dla OSP w MoczydleSztandar dla OSP w Moczydle     Akt nadania sztandaru jednostce OSP w Moczydle odczytał wójt Marek Szopa. Przypomniał, że to siódmy sztandar jaki posiadają strażacy w naszej Gminie. Brakuje im jeszcze trzech. A te, które już są, stanowią symbole służby „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Z rąk Wójta drzewce ze sztandarem przejął druh Adam Domagała – prezes Związku Powiatowego OSP RP. To on przekazał go pocztowi strażaków z OSP w Moczydle. Ich prezes Szczepan Szafrański uklęknął i ucałował nowy sztandar jednostki.

 Sztandar dla OSP w MoczydleSztandar dla OSP w Moczydle     Przed wręczeniem odznaczeń wyróżniającym się strażakom Adam Domagała wraz z Kazimierzem Kamińskim dokonali przeglądu pocztów sztandarowych oddając im honory. Na zdjęciu przedstawiającym moment wręczania odznaczeń z lewej strony stoją w mundurach: Bartłomiej Jastrzębski (prezes OSP w Białym Kościele), st. kpt. Michał Majda (Komendant Powiatowy PSP w Miechowie) i prezes Adam Domagała. Jak podkreślił prezes Bartłomiej Jastrzębski, przekazane przez nich auto marki Steyer chociaż już nie nowe, nadal jest w dobrym stanie technicznym i będzie służyło jeszcze długie lata.

 Sztandar dla OSP w MoczydleSztandar dla OSP w Moczydle     Po uroczystości druh Szczepan Szafrański pozował do zdjęć z nowym sztandarem, który ufundowano w części z pieniędzy zgromadzonych przez samych strażaków z Moczydła, w części z funduszy zebranych przez mieszkańców tego sołectwa, a brakującą kwotę dołożono z budżetu Gminy. Sztandar zawisł w specjalnie przygotowanej gablocie.

 

Sztandar dla OSP w MoczydleSztandar dla OSP w Moczydle     W głównej sali miejscowej remizy, właśnie pod gablotą ze sztandarem, rozpoczęła się biesiada strażacka dla wszystkich zaproszonych druhów z naszych jednostek i sąsiednich. Niczego na niej nie brakowało. A jednocześnie przylegający do budynku namiot, w którym odbywała się msza polowa, zamieniono w wielką ciastkarnię, bo na stoły zaczęto wynosić przeróżne ciasta dla publiczności.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się