GMINA KSIĄŻ WIELKI

KGW na Dożynkach 2018     Tak dzieje się w naszej Gminie nieodmiennie od kilku ostatnich lat: za sprawą głównie pań z Kół Gospodyń Wiejskich tradycyjne Święto Plonów staje się świętem mieszkańców, którzy wspólnie biesiadują i bawią się do późnej nocy. Najchętniej przy stołach zastawionych suto jadłem i napitkami właśnie przez poszczególne KGW konkurujące pomiędzy sobą w przyrządzaniu coraz bardziej charakterystycznych dla danego sołectwa potraw czy smakołyków. Z zadowoleniem podkreślają ten fakt wielkiego zaangażowania gospodyń w organizację najważniejszej imprezy w roku i za to im dziękują w imieniu wszystkich radnych - gospodarze Gminy Książ Wielki: wójt Marek Szopa (z prawej), przewodniczący RG Henryk Huma (z lewej) i przewodniczący komisji rewizyjnej Paweł Oczkowicz (w środku).

KGW na Dożynkach 2018     Przedstawmy więc stoiska poszczególnych KGW z naszej Gminy, ustawione rzędem na tegorocznych Dożynkach (czyli w minioną niedzielę 26 sierpnia), według wylosowanej kolejności. Tu przypomnijmy, że KGW z Krzeszówki i KGW z Książa Małego jako główne współorganizatorki tegorocznej imprezy odpowiadający za poczęstunek gości i uczestników w hali sportowej Gimnazjum, nie miały swoich namiotów.

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 20181- Książ Wielki. Niewątpliwym przebojem były tu znakomite ciasta, a zwłaszcza cudowna w smaku szarlotka na cienkim cieście z dużą warstwą doskonale przyrządzonych, wykwintnie kwaskowatych jabłek.

 

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 20182- Giebułtów. Panie raczyły gości bezwzględnie najlepszym sernikiem: nie za słodkim i nie za tłustym. Takim w sam raz, by po pierwszym kawałku sięgnąć po drugi, potem po trzeci, a potem…

 

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 20183 – Tochołów. Bardzo kolorowo ubrane panie już samym wyglądem zachęcały do spróbowania nieprzeliczonych smakołyków, głównie ciast w wielkim wyborze.

 

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 20184 – Antolka. Wielkim wzięciem cieszyły się dania na gorąco, w tym w pierwszym rzędzie pierogi. Ale Antolka słynie przede wszystkim z wypieku doskonałych racuchów z jabłkami. Kto ich jeszcze nie próbował będzie miał szansę podczas  organizowanych tam w najbliższą niedzielę (2 września) dożynek parafialnych.

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 20185 – Mianocice. Na tym stoisku postawiono na konkretne potrawy i wyroby mięsne. W ich trawieniu pomagały kiszone ogórki i widoczne na zdjęciu płyny dodatkowo wspomagające ten proces. Do ich konsumpcji zachęcała wśród innych pań radna Małgorzata Sych.

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 20186- Łazy. Takiego wyboru wszelakich napitków nie było nigdzie indziej. Co więcej, nalewano je nie tylko do kieliszków, ale i do małych buteleczek. A nad stanem konsumentów wody ognistej, by potem bezpiecznie dobrnęli pod swój adres, czuwali strażacy z miejscowej OSP.

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 20187 – Rzędowice. W tym miejscu królowały tradycyjne nalewki. Rzetelnie opisane na etykietach i równie rzetelnie sporządzone według starych receptur. Można było spróbować każdej z tych doskonałości ale pod życzliwym okiem gospodyń, w tym wiceprzewodniczącej Rady Gminy - Jagody Spichy.

 

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 20188 – Głogowiany-Wrzosy. Nikt nie miał porównywalnego wyboru swojskich wędlin. Wyglądały nie tylko apetycznie, ale i smakowały doskonale. Smaku takiej kiełbasy nigdy się nie zapomni aż żal, że trzeba na nią czekać kolejny rok.

 

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 20189 – Zaryszyn. Oprócz pajdy chleba z wiejskim smalcem można tu było raczyć się do woli pierogami z mięsem i kapustą oraz wyśmienitą, aromatyczną grochówką. Ciast także nie brakowało.

 

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 201810 – Konaszówka. Panie z tego koła KGW słyną już nie tylko w Gminie z wypieku szlachetnych pierników. Bardzo  smacznych ale i tak pięknie zdobionych, że po prostu żal ich jeść. Ponadto serwowano wszystkim przejedzonym absolutnie niepowtarzalną miętówkę, skutecznie zaostrzającą apetyt.

 

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 201811 – Cisie. Wielka szynka krojona na desce, aż pachnąca wędzeniem i krucha, wabiła na to stoisko wielu gości, którzy potem na ogół nie odmawiali spróbowania nalewki miodowej oraz cytrynówki. Polało się tego, polało…

 

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 201812 - Klub Seniora „Młodzi Duchem”. Zaprezentował się po raz pierwszy na Dożynkach. Debiut okazał się bardzo udany, bo było tam „smacznie, zdrowo i kolorowo”. Od „babeczek w bukiecie” i „wianuszka dla podniebienia” po „kręcony kabanos”. A na zakończenie „uśmiech jesieni”.

 

KGW na Dożynkach 2018KGW na Dożynkach 2018     KGW Książ Mały i KGW Krzeszówka, niezależnie od serwowania gościom dań zamówionych przez firmę zewnętrzną i podawanych w hali sportowej Gimnazjum, nasze panie przygotowały cieszące się wielkim wzięciem żeberka w kapuście. Na zdjęciach widać najlepiej jakie się po to danie ustawiały kolejki.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się