GMINA KSIĄŻ WIELKI

Dożynki Powiatowe 2018     - Dożynki to czas dziękowania Stwórcy za plony. Z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych rolnikach, bowiem chleb produkowany od wieków przez mieszkańców polskich wsi jest dla nas wszystkich podstawą egzystencji. Dlatego obchodzimy dzisiaj uroczyste święto plonów naszej powiatowej ziemi – stwierdził wójt Marek Szopa otwierając ze starostą Marianem Gamratem XVIII Dożynki Powiatowe 2018. Jak dodał, w Gminie Książ Wielki staramy się działać wspólnie i zgodnie dla dobra całej społeczności. Najlepszym tego przykładem jest wzorowe przygotowanie tegorocznego Święta Plonów przez panie z trzynastu działających u nas Kół Gospodyń Wiejskich oraz dziesięciu drużyn Ochotniczej Straży Pożarnej.

Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018     Zaszczytną funkcję starostów tegorocznych Dożynek Powiatowych w Książu Wielkim pełnili: Anna Musiał z Kościejowa w Gminie Racławice (uprawia wraz z mężem na prawie 30. hektarach zboża, rośliny okopowe, a także prowadzi chów trzody chlewnej) oraz Tomasz Gorajczyk z Krzeszówki (posiada 40 hektarów, na których uprawia m.in. warzywa, ponadto jest naczelnikiem miejscowej OSP). Natomiast gospodarzami uroczystości byli: starosta Marian Gamrat i wójt Marek Szopa.

Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018 

     Mszę świętą w intencji rolników odprawił dziękując za tegoroczne plony ksiądz kanonik Edward Nowak. Zarówno w marszu do kościoła w Książu Wielkim jak i po wyjściu ze świątyni w drodze na stadion wciąż padał deszcz. I orkiestra strażacka, i zespół „Małopolanie”, robili na zmianę przerwy w muzykowaniu by oczyścić z wody instrumenty. Ale mimo tej słoty uczestnikom korowodu dożynkowego humory dopisywały.

 Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018 

     Wśród gości przybyłych na oficjalne otwarcie uroczystości nie zabrakło przedstawicieli samorządów z wszystkich naszych gmin, a także władz powiatowych, wojewódzkich oraz wicepremiera Jarosława Gowina. Przemówień było wiele. Najbardziej utkwiły w pamięci słowa Jana Pawła II, zacytowane przez wójta Marka Szopę: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywają chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”.

Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018     Publiczność jeszcze wtedy nie była liczna ale przybywało jej z każdą chwilą. Tym bardziej, że po zakończeniu części oficjalnej, gdy prezentację dożynkowych wieńców rozpoczęły występy naszego chóru „Książowiacy”, deszczowe chmury zaczęły się przecierać.

Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018     Początkowo opustoszałe stoiska Kół Gospodyń Wiejskich zaczęły oblegać tłumy wyjadając tam przeróżne smakołyki (prezentacji tych stoisk poświęcimy oddzielny tekst). A murawa stadionu, gdy już poczęstowano wszystkich chętnych kawałkami dożynkowego chleba,  powoli zamieniała się w wielki plac zabaw dla dzieci i dorosłych.

Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018     Kiedy wystąpił pierwszy z serii zamówionych zespołów muzycznych – „SHANTEL”, deszcz ustał już całkowicie i zabawa zaczęła się na całego. Stanowiło to ledwie trening przed kolejnymi występami z gwiazdą wieczoru Gosią Andrzejewicz i pokazem fajerwerków oraz dyskoteką.

Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018     Znakomicie bawiono się także w hali sportowej Gimnazjum. Jedzenia tam nie brakowało. Wójt Marek Szopa zaproponował staroście Marianowi Gamratowi oraz przewodniczącemu Rady Powiatu Mariuszowi Wolnemu, by skusili się na golonkę. Była równie pyszna jak żeberka w kapuście i pierogi, po które ustawiała się kolejka. Przy takich potrawach toczono w poszczególnych grupach konsumentów głównie rozmowy o zbliżających się wyborach samorządowych.

Dożynki Powiatowe 2018Dożynki Powiatowe 2018     Do zabawy na stadionie zachęcały przeróżne figury i napisy. Najbardziej rzucała się w oczy sporządzona ze słomy para rolników na rowerze. Żona krzyczy tu do męża: „Jedźże szybciej chłopie stary, czy ty nie masz w portkach pary?” Były też aluzje do rozbuchanego obecnie programu pomocy prorodzinnej. Widać to na ostatnim zdjęciu, które nie wymaga już komentarza.

Red.

Fot. Ewa Gajos

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się