GMINA KSIĄŻ WIELKI

Kanał w Giebułtowie     Do przecinającej Giebułtów rzeki Nidzicy, na której oddano do użytku rok temu odnowiony most, wpada kanał odprowadzający wody z kilku krzyżujących się tutaj dróg. Niemal wszystkie biegną z góry w dół, a jedna z Kaliny Wielkiej nawet bardzo stromo w dół. To powoduje, że podczas opadów ogromna masa deszczówki kieruje się przydrożnymi rowami na najniżej położoną część wsi tam gdzie stoi remiza OSP. Wtedy zbierający te wszystkie wody, widoczny na zdjęciu niepozorny teraz strumyk zamienia się w rwącą rzekę, która nie mieszcząc się w korycie pokonuje górą betonowy przepust i zalewa wszystko, spływając szosą i łąkami do Nidzicy. Co zrobić aby zapobiec tym częstym podtopieniom?

Kanał w GiebułtowieKanał w Giebułtowie     - Po pierwsze trzeba poszerzyć kanał aby pomieścił nawet największe wody opadowe. Po drugie należy przesunąć ten betonowy przepust w dół nurtu gdzie będzie już szersze koryto. W tym celu Gmina zakupiła leżącą obok działkę aby na niej wykonać niezbędne roboty ziemne, a przy okazji usypać wyższy wał chroniący przed zalaniem pobliskie zabudowania – wyjaśnia wójt Marek Szopa. Wraz z geodetą przybył do Giebułtowa na tzw. okazanie granic nabytej parceli. Przy okazji okazało się, że na tym dopływie Nidzicy już próbowały zbudować tamę bobry, co dodatkowo powodowało by piętrzenie wody i podtopienia wsi.

Most na Nidzicy     Brzegi Nidzicy spinają w okolicy Giebułtowa trzy mosty i wszystkie zostały ostatnio wyremontowane. Kilka dni temu właśnie położono nowe deski na moście środkowym, prowadzącym do domów stojących w przysiółku Praga.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się