GMINA KSIĄŻ WIELKI

Program Rewitalizacji     To co można było dzisiaj (w piątek 23 marca) zobaczyć na parkingu przy Banku Spółdzielczym w Książu Wielkim wyglądało zwyczajnie: dwóch pracowników wycinało starą gruszę (zdjęcie). Ale ten prosty fakt oznaczał przystąpienie do realizacji wielkiego projektu Rewitalizacji Gminy, mającego kosztować 9 mln zł i rozłożonego w czasie na trzy najbliższe lata (2018-20). – Wydałem polecenie rozpoczęcia robót, bo właśnie nadeszła oficjalna wiadomość z Urzędu Marszałkowskiego, że nasz projekt uzyskał wnioskowane dofinansowanie. Zatem nie ma co dłużej zwlekać z porządkowaniem centrum Książa Wielkiego, które zaczniemy od budowy dużego parkingu – informuje wójt Marek Szopa.

Wycinka gruszy na parkingu w Książu Wielkim     Parking, o jakim wspomina Wójt, powstanie właśnie naprzeciwko Banku Spółdzielczego i będzie znacznie powiększony o dwie działki należące do miejscowej parafii. Dlatego z placu przed Kościołem znikną miejsca postojowe, gdyż zamieni się on w skwer rekreacyjny z fontanną pośrodku. Podobnie przyległe ulice: Toporczyków i Szkolna zamienią się w ciąg pieszo-jezdny. Przy tej okazji przebudowa obejmie także ul. Murarską, bo odwodnienie dużego, nowego parkingu wymaga poprowadzenia tamtędy kanalizacji deszczowej.

     W roku bieżącym prace będą koncentrowały się w Książu Wielkim gdyż rewitalizacja obejmie jeszcze termomodernizację kilku budynków gminnych. W roku 2019 powstanie nowa siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowej (w szkole w Rzędowicach) oraz dom dziennego pobytu dla seniorów (w budynku starej szkoły w Rzędowicach). Na rok 2020 zaplanowano rozbudowę i modernizację siedziby Urzędu Gminy.

     Projekt Rewitalizacji Gminy Książ Wielki oceniono w Krakowie bardzo wysoko, gdyż na liście 59. zakwalifikowanych projektów znalazł się na miejscu 13., uzyskując aż 71 punktów (przy ocenie maksymalnej 81 punktów). Wartość zadania wynosi 9,1 mln zł, w tym koszty kwalifikowane – 8,2 mln zł, a przyznane dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (działanie 11.2: odnowa obszarów wiejskich) sięga 6,2 mln zł.

Red.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem