GMINA KSIĄŻ WIELKI

Program Rewitalizacji     To co można było dzisiaj (w piątek 23 marca) zobaczyć na parkingu przy Banku Spółdzielczym w Książu Wielkim wyglądało zwyczajnie: dwóch pracowników wycinało starą gruszę (zdjęcie). Ale ten prosty fakt oznaczał przystąpienie do realizacji wielkiego projektu Rewitalizacji Gminy, mającego kosztować 9 mln zł i rozłożonego w czasie na trzy najbliższe lata (2018-20). – Wydałem polecenie rozpoczęcia robót, bo właśnie nadeszła oficjalna wiadomość z Urzędu Marszałkowskiego, że nasz projekt uzyskał wnioskowane dofinansowanie. Zatem nie ma co dłużej zwlekać z porządkowaniem centrum Książa Wielkiego, które zaczniemy od budowy dużego parkingu – informuje wójt Marek Szopa.

Wycinka gruszy na parkingu w Książu Wielkim     Parking, o jakim wspomina Wójt, powstanie właśnie naprzeciwko Banku Spółdzielczego i będzie znacznie powiększony o dwie działki należące do miejscowej parafii. Dlatego z placu przed Kościołem znikną miejsca postojowe, gdyż zamieni się on w skwer rekreacyjny z fontanną pośrodku. Podobnie przyległe ulice: Toporczyków i Szkolna zamienią się w ciąg pieszo-jezdny. Przy tej okazji przebudowa obejmie także ul. Murarską, bo odwodnienie dużego, nowego parkingu wymaga poprowadzenia tamtędy kanalizacji deszczowej.

     W roku bieżącym prace będą koncentrowały się w Książu Wielkim gdyż rewitalizacja obejmie jeszcze termomodernizację kilku budynków gminnych. W roku 2019 powstanie nowa siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowej (w szkole w Rzędowicach) oraz dom dziennego pobytu dla seniorów (w budynku starej szkoły w Rzędowicach). Na rok 2020 zaplanowano rozbudowę i modernizację siedziby Urzędu Gminy.

     Projekt Rewitalizacji Gminy Książ Wielki oceniono w Krakowie bardzo wysoko, gdyż na liście 59. zakwalifikowanych projektów znalazł się na miejscu 13., uzyskując aż 71 punktów (przy ocenie maksymalnej 81 punktów). Wartość zadania wynosi 9,1 mln zł, w tym koszty kwalifikowane – 8,2 mln zł, a przyznane dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (działanie 11.2: odnowa obszarów wiejskich) sięga 6,2 mln zł.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się