GMINA KSIĄŻ WIELKI

Cmentarz w Książu Wielkim     Nasza Gmina składa wniosek aplikacyjny do udziału w programie „Wspierania opieki nad miejscami pamięci”, jaki właśnie ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mamy trzy takie miejsca : na cmentarzu w Książu Wielkim (zdjęcie), na cmentarzu w Książu Małym oraz stojący przy trasie E-7 pomnik Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców w lesie pod Brzuchanią. Z ministerialnego programu można uzyskać fundusze, które zwiększą nakłady jakie na ten cel ponosi dotąd samorząd.

Cmentarz w Książu Wielkim     Jak wskazuje lustracja miejsc pamięci na obu cmentarzach, zbiorowy grób pomordowanych podczas II wojny w Książu Wielkim jest zadbany, ale warto uczynić to jeszcze lepiej. Choćby doprowadzić tam utwardzoną alejkę, która teraz urywa się kilkanaście metrów wcześniej.

 

Cmentarz w Książu MałymCmentarz w Książu Małym     Większych nakładów wymagają zbiorowe mogiły mieszkańców Trzonowa zamordowanych podczas pacyfikacji tej wsi 13 grudnia 1944 roku, a zwłaszcza znajdujący się za nią grób zabitych w tym samym czasie mieszkańców Maciejowa. Tablica z ich nazwiskami jest już nieczytelna, natomiast samo obramowanie mogiły rozsypuje się. Chociaż prowadzi tu wyłożony płytkami chodnik, to także on wymaga gruntownej naprawy. Jeśli Gmina otrzyma pieniądze z Warszawy, do wykonania tych prac przystąpi się bezzwłocznie.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się