GMINA KSIĄŻ WIELKI

Cmentarz w Książu Wielkim     Nasza Gmina składa wniosek aplikacyjny do udziału w programie „Wspierania opieki nad miejscami pamięci”, jaki właśnie ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mamy trzy takie miejsca : na cmentarzu w Książu Wielkim (zdjęcie), na cmentarzu w Książu Małym oraz stojący przy trasie E-7 pomnik Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców w lesie pod Brzuchanią. Z ministerialnego programu można uzyskać fundusze, które zwiększą nakłady jakie na ten cel ponosi dotąd samorząd.

Cmentarz w Książu Wielkim     Jak wskazuje lustracja miejsc pamięci na obu cmentarzach, zbiorowy grób pomordowanych podczas II wojny w Książu Wielkim jest zadbany, ale warto uczynić to jeszcze lepiej. Choćby doprowadzić tam utwardzoną alejkę, która teraz urywa się kilkanaście metrów wcześniej.

 

Cmentarz w Książu MałymCmentarz w Książu Małym     Większych nakładów wymagają zbiorowe mogiły mieszkańców Trzonowa zamordowanych podczas pacyfikacji tej wsi 13 grudnia 1944 roku, a zwłaszcza znajdujący się za nią grób zabitych w tym samym czasie mieszkańców Maciejowa. Tablica z ich nazwiskami jest już nieczytelna, natomiast samo obramowanie mogiły rozsypuje się. Chociaż prowadzi tu wyłożony płytkami chodnik, to także on wymaga gruntownej naprawy. Jeśli Gmina otrzyma pieniądze z Warszawy, do wykonania tych prac przystąpi się bezzwłocznie.

Red.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem