Droga powiatowa Cisie - Antolka     Po dużych opadach śniegu w nocy ze środy na czwartek, już od rana było widać jakie drogi do kogo należą. Na krajowej E7 jechało się bez trudu, na tych gminnych (a mamy ich 80 km) było gorzej ale też bez większych problemów. Za to problemów nie brakowało na drogach powiatowych (w Gminie jest ich 56 km), gdzie pługi dotarły dopiero przed południem. Na zdjęciu widać ciężarówkę naładowaną pniami drzew, która nie mogła podjechać pod serpentyny na trasie z Cisia do Antolki i blokowała przejazd.

Droga powiatowa Antolka - Cisie     Dodajmy, iż tą drogą powiatową mogą jeździć tylko pojazdy o masie mniejszej niż 10 ton, czego nikt tu nie pilnuje i nikt nie przestrzega. Na dalszym odcinku trasa z Antolki do Cisia wyglądała jak na kolejnej fotografii. Jej pokonanie, gdy usunięto już ciężarówkę zawalidrogę, wymagało żelaznych nerwów, umiejętności i oczywiście opon zimowych na kołach auta. Pierwszy pług pojawił się tutaj dopiero w piątek przed godz. 10.

Droga powiatowa do Zaryszyna Droga powiatowa do Zaryszyna     Zupełnie nieprzejezdna, bo oblodzona i zaśnieżona była droga powiatowa prowadząca z Moczydła do Krzeszówki. Ciężkie warunki panowały też na drodze powiatowej z Książa Małego do Zaryszyna (zdjęcia). Z tym, że tam pług ZDP w Miechowie zaczął pracować w czwartek.

Droga gminna z Krzeszówki do Zaryszyna     Natomiast prowadzące przez podobne wzniesienia drogi gminne odśnieżano non stop. Co więcej, przyczepione do traktora ciężkie pługi z gumowym lemieszem sprzątały przy tej okazji z asfaltu także błoto naniesione podczas prac rolnych. Tak było na przykład na trasie z Krzeszówki do Zaryszyna (zdjęcie).

Droga gminna w Krzeszówce     Drogi gminne odśnieżają obecnie dwaj wynajęci przedsiębiorcy oraz pracownicy UG. Pierwszy przedsiębiorca zabezpiecza przejazdy w sołectwach: Łazy, Cisie i częściowo Cisia Wola. Drugi działa w sołectwach: Giebułtów, Tochołów, Antolka i częściowo Cisia Wola. Natomiast wszystkie pozostałe sołectwa mają pod opieką pracownicy Urzędu Gminy. Na ostatniej fotografii właśnie oni sprzątają z nawierzchni błoto pośniegowe i błoto naniesione z pól na trasie z Krzeszówki do skrzyżowania z drogą powiatową Książ Wielki – Książ Mały.

Red.