GMINA KSIĄŻ WIELKI

Cmentarz w Antolce     W Dzień Wszystkich Świętych zapalamy na grobach znicze – symbole światłości, którą chcemy przekazać zmarłym. Kupujemy kwiaty – symbole życia i piękna, by nimi ozdobić miejsce spoczynku osób bliskich. Te ważne gesty potwierdzają przynajmniej raz w roku, że o zmarłych pamiętamy, że zależy nam na ich wiecznym spokoju. Dawniej grobów tak nie strojono. Jeszcze w latach 60. XX wieku zapalano tylko świeczki na mogiłach obłożonych jedliną i posypanych piaskiem, na którym układano krzyż ze śnieguliczek.

Cmentarz w Książu Małym     Jeszcze dawniej, jak to widać zwłaszcza na cmentarzu w Książu Małym, stawiano kamienne pomniki symbolizujące przerwane ziemskie życie. Najczęściej była to strzaskana kolumna lub złamane drzewo ze wspartym o nie Aniołem Smutku o twarzy płaczącej niewiasty. Zwykle trzymającej gałązkę palmową na znak życia wiecznego.

Przed cmentarzem w Książu Wielkim     Z kolei nie tak dawno na cmentarzach dominowały żywe kwiaty. Widać je na grobach także dzisiaj. Najwięcej donic ustawiono w Książu Wielkim. Zazwyczaj są to bujne chryzantemy w wielu kolorach. Ale i tu naturalne bukiety przeplatają się z plastikowymi, bo taka nadeszła moda. Warto przypomnieć, iż ta polubiona i zaaprobowana przez nas tendencja nadeszła z Europy Zachodniej.

Cmentarz w Książu Wielkim     W tym roku na grobach najmodniejsze są kompozycje kwiatów w jednej tonacji kolorystycznej: pastelach, kremach, żółciach, modnym bordo, lekkim brązie czy liliowym przechodzącym w łososiowy.

Cmentarz w Antolce     Ta zmienna moda dotyczy także zniczy. Po popularnych do niedawna zniczach w kolorach mocnego różu, fioletu, złota czy srebra, zdobionych na dodatek błyszczącym rzucikiem, teraz na topie jest szkło mieniące się tęczowymi barwami, opalizujące. Zwłaszcza gdy w jego wnętrzu pali się płomyk "pamięci".

Cmentarz w Antolce     Na cmentarzu w Antolce dominują kwiaty sztuczne i jaskrawe, zwracające uwagę krzykliwym kolorem. Taki jest zresztą współczesny trend, że kompozycje wiązanek składanych na grobach wcale nie muszą być smutne. A plastik, jeśli tylko dobrej jakości, przetrwa każdą aurę: wietrzną, deszczową oraz mroźną. Ale i on nie jest wieczny.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się