GMINA KSIĄŻ WIELKI

Sad Rejonowy w Miechowie     Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaczął domagać się od naszej Gminy, by opłacała rachunki za oświetlenie dwóch parkingów przy E7: obok Brzuchani oraz w Chrustach. Jak wiadomo, oba leżą poza obszarem zabudowanym i korzystają z nich wyłącznie kierowcy oraz pasażerowie pojazdów jadących „siódemką”. Co więcej, GDDKiA pobiera czynsz od funkcjonujących tam zakładów gastronomicznych, a Inspekcja Transportu Drogowego urządziła na obu parkingach stanowiska do kontroli ciężarówek. Uwzględniając te fakty Sąd Rejonowy w Miechowie orzekł, iż byłoby sprzeczne z odczuciem sprawiedliwości społecznej, gdyby Gmina Książ Wielki musiała płacić za coś, z czego nie mają pożytku jej mieszkańcy.
 

Parking pod BrzuchaniąParking w Chrustach    Na rozprawie, która odbyła się w poniedziałek (18 września), naszą Gminę reprezentował mecenas Krzysztof Wieliński. Jak argumentował przed ogłoszeniem wyroku, oba parkingi przy E7 są częścią infrastruktury drogowej (na zdjęciu: parking pod Brzuchanią oraz parking w Chrustach). Budując je i zakładając oświetlenie, nie uzgadniano tego z lokalnym samorządem. Ponadto, leżąc poza obszarem zabudowanym, nie stanowią placów jakie powinien oświetlać samorząd w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Miechowski Sąd w całej rozciągłości podzielił to stanowisko i oddalił trzy pozwy skierowane przez występującego w imieniu Skarbu Państwa – Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Obciążył go także kosztami jakie należy zapłacić reprezentującemu Gminę radcy prawnemu.

     - Wiem, że niektóre samorządy w przypadku takich pozwów ze strony GDDKiA nie kierowały sprawy do sądu, tylko płaciły za oświetlenie parkingów. Uznałem jednak, że nie można nie spróbować dochodzić swoich racji. Po naradzie z doświadczonym prawnikiem odmówiliśmy finansowania czegoś, co nie służy naszym mieszkańcom. Jak się okazało, mieliśmy rację – nie kryje satysfakcji po korzystnym dla Gminy wyroku, wójt Marek Szopa.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Więcej informacji Zgadzam się Nie zgadzam się