GMINA KSIĄŻ WIELKI

Pszenica obrodziła w tym roku     Na polach w naszej Gminie, przy sprzyjającej pogodzie, trwają żniwa. Głównie pszenicy, której obrodziło tyle, że rolnikom nie wystarcza przyczep na ładowanie ziarna i często spod kombajnu jadą wprost do firmy skupującej zboża. Ostatnio płacono im po 600 zł za tonę, ale cena spada wraz z rosnącymi dostawami. Trzeba też swoje odstać w kolejce, bo chętnych do sprzedaż pszenicy „na pniu” jest coraz więcej.

Wśród kombajnów najwięcej jest z firmy "Claas"     Za dobre plony uważa się uzyskanie 7 ton pszenicy z hektara. Są również rolnicy, którzy zbierają nawet po 9 ton z hektara. Z drugiej strony zdarzają się i tacy, co mają zaledwie połowę tego, bo nie dbali odpowiednio o swoje pola. Obrodził w tym roku także jęczmień natomiast gorzej jest z rzepakiem, jaki ucierpiał podczas nagłych śniegów w kwietniu oraz maju. Ponadto gospodarze skarżą się na duże szkody wyrządzone w tych uprawach przez dzikie zwierzęta.
Nie brakuje także polskich "Bizonów"     Wśród kombajnów pracujących na polach naszych rolników najczęściej widać zagraniczne, te z firmy „Claas”. Ale w drugiej kolejności wciąż jeszcze liczne są polskie „Bizony”.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Więcej informacji Zgadzam się Nie zgadzam się