GMINA KSIĄŻ WIELKI

Msza w kościele w Książu Małym     Jak to podkreślił w swoim kazaniu ksiądz Karol Zegan, który odprawił uroczystą mszę w Książu Małym, dzień 3. Maja jest świętem szczególnym, bo upamiętnia Maryję Królową Polski, św. Floriana patrona strażaków oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji. – Żyjmy w zgodzie z sobą, i z naszą wiarą, nie tylko od święta ale także na co dzień – przypomniał kapłan w błogosławieństwie na zakończenie mszy. I w takiej właśnie atmosferze zgody upłynął cały piknik majowy, jaki dla mieszkańców naszej Gminy zorganizowały panie z miejscowego KGW oraz druhowie z OSP. Ale najpierw, zaraz po wyjściu z kościoła, oddano hołd św. Florianowi.

Uroczystość 3 MajaUroczystość 3 Maja     Na czele tak długiego pochodu, że aż trudno było uwierzyć, iż wszyscy zmieścili się wewnątrz świątyni, szła orkiestra strażacka, za nią poczty sztandarowe, przedstawiciele władz Gminy, panie z KGW, zespół „Książowiacy”, druhowie z OSP i mieszkańcy, których zebrała się liczna grupa. Przemaszerowano pod figurę św. Floriana gdzie najpierw odegrano i odśpiewano Hymn.

Uroczystość 3 MajaUroczystość 3 Maja     Pierwszą wiązankę kwiatów złożyli przed św. Florianem samorządowcy: przewodniczący Rady Gminy Henryk Huma wraz z radnymi: Bożeną Dziurą i Pawłem Oczkowiczem. W imieniu młodzieży hołd patronowi strażaków oddali uczniowie Szkoły na Zamku. A zanim wójt Marek Szopa zaprosił wszystkich na piknik, stwierdził, iż kościół w Książu Małym zawsze jest pełen wiernych podczas patriotycznych świąt i uroczystości.

Uroczystość 3 MajaUroczystość 3 Maja     Druhowie rozpoczęli biesiadowanie przy stołach ustawionych przed remizą. Na jej piętrze, w obszernej, wypełnionej po brzegi świetlicy, dali artystyczny występ uczniowie Szkoły Podstawowej w Książu Małym. Były deklamacje patriotycznych strof, historyczne pieśni, a także z gracją wykonany polonez. Z kilku możliwych dań, jakie zaproponowano w nagrodę młodym artystom, ci wybrali opiekane przez strażaków kiełbaski.

Uroczystość 3 MajaUroczystość 3 Maja     Natomiast publiczność raczyła się do woli zapowiadanym wcześniej, i doskonałym w smaku żurkiem z klopsikami, kaszanką z grila, wędlinami z półmisków, sałatkami, a wreszcie ciastami w dużym wyborze. W tym były oczywiście słynne rożki z marmoladą, które z pater znikały najszybciej. Do jedzenia przygrywał i przyśpiewywał z werwą zespół „Książowiacy”.

Uroczystość 3 Maja     Po kilku godzinach, po wielu rozmowach i toastach, piknik dobiegł końca. Organizatorzy przystąpili do wielkiego sprzątania. W świetlicy, podczas serwowania jadła i napitków kierowała paniami szefowa KGW Urszula Zachariasz. A przed remizą czuwał nad tym, aby nikomu niczego nie brakowało, prezes miejscowych strażaków, Sławomir Byczek.

Red.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem