GMINA KSIĄŻ WIELKI

Posiedzenie komisji budżetowej     Nad tym, co w naszej Gminie będziemy budować w tym roku, i w jakiej kolejności, debatowano podczas posiedzenia komisji budżetowej. Skupiono się zwłaszcza na modernizacji Szkoły Podstawowej w Książu Małym, kupnie, zburzeniu i postawieniu ośrodka kultury z biblioteką w miejscu synagogi w Książu Wielkim, a także na programie zakładania domowych instalacji fotowoltaicznych. Na zdjęciu siedzą od lewej: Marek Gajos, Grzegorz Ptak, Henryk Huma (przewodniczący Rady), Paweł Oczkowicz i Jarosław Sudański (przewodniczący komisji budżetowej).

     Zgodzono się, iż z przyznanych funduszy unijnych na głęboką termomodernizację szkół w Antolce i Książu Małym, jako pierwsza ruszy przebudowa tej drugiej. Prace obejmą mi. in. montaż pomp ciepła i ogrzewania podłogowego w całym obiekcie, wymianę instalacji elektrycznej i założenie oświetlenia ledowego, ocieplenie stropu (styropianem o grubości 24 cm) oraz ocieplenie ścian zewnętrznych (styropianem o grubości 17 cm).

     Nasza Gmina przystąpi do programu domowych instalacji fotowoltaicznych, połączonych z możliwością montażu także solarów, czyli instalacji grzejących wodę. Do wszystkich chętnych mieszkańców przybędą latem ankieterzy, którzy dokładnie wyliczą moc i rodzaj indywidualnie dobranych dla danego gospodarstwa urządzeń. Przewiduje się, iż łączne dofinansowanie może sięgnąć 70 proc. (60 proc. unijne plus 10 proc. z budżetu Gminy).

     W kwestii przebudowy synagogi w Książu Wielkim na ośrodek kultury z biblioteką postanowiono, iż warto odkupić tę nieruchomość od obecnego właściciela pod jednym, koniecznym warunkiem. Mianowicie, jeśli konserwator zabytków zgodzi się na zburzenie istniejącej rudery, a następnie postawienie na jej miejscu nowego obiektu nawiązującego tylko z zewnątrz kształtem i wyglądem do dawnej synagogi.

     I jeszcze jedna ważna informacja. Otóż Gmina wkrótce ogłosi przetarg na odbiór odpadów komunalnych. Jak się należy spodziewać, koszt tej usługi zostanie podwyższony o wprowadzony wzrost opłaty środowiskowej za przyjmowanie śmieci na składowiska. Według szacunków, stawka opłaty jaką obecnie uiszczają mieszkańcy może być wyższa o złotówkę na osobę.

Red.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem