GMINA KSIĄŻ WIELKI

Most nad Nidzicą w Giebułtowie     Most nad rzeką Nidzicą w Giebułtowie ma betonowe przyczółki, stalowe przęsła i drewniane pokrycie, czyli jezdnię. Chociaż wykonano ją 10 lat temu z grubych desek umieszczonych na balach, deski wciąż były niszczone przez użytkowników mostu. Zazwyczaj podczas przeciągania po nim pni drzew za traktorem. Mimo ciągłych napraw wypadających dziur masą bitumiczną, od przeciekającej przez nie wody zaczęły rdzewieć stalowe dźwigary, co zagroziło osłabieniem konstrukcji. Dlatego podjęto decyzję o przebudowie nawierzchni na betonową.

Osłabiona konstrukcja mostu     Projekt techniczny już wykonała firma z Kielc. Modernizacja ma kosztować 150 tys. zł. Po jej wykonaniu most będzie miał nośność 40 ton, a jezdnia 5 m szerokości. I co najważniejsze, betonowa nawierzchnia stanie się odporna na przejazdy maszyn rolniczych oraz przeciąganie po niej ściętych drzew.    

Most na Niedzicy w Giebułtowie     To dobra wiadomość. Ale w parze z nią idzie wiadomość zła. Otóż inwestycję trzeba wykonać latem, bo tylko odpowiednio wysoka temperatura gwarantuje stosunkowo szybkie wiązanie betonu, który do osiągnięcia właściwej wytrzymałości wymaga oprócz ciepła także czasu. Zatem podczas tegorocznych żniw rolnicy z Giebułtowa będą musieli przeprawiać się przez Nidzicę w innym miejscu.

 

Red.

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem