GMINA KSIĄŻ WIELKI

Zebranie wiejskie w Książu Małym Kolonii     Kazimierz Lędźwa, sołtys Książa Małego Kolonii, od rana w niedzielę palił w kaflowym piecu starej świetlicy, by ogrzać salę na popołudniowe zebranie wiejskie. I faktycznie, kwadrans przed godziną 16., gdy przybył wójt Marek Szopa, wewnątrz budynku już można było rozpiąć zimowe kurtki, rozsiadając się w starodawnych fotelach z dawnego kina. Tematem głównym rozmowy, jaka szybko nawiązała się pomiędzy Wójtem a mieszkańcami, były fakty i plotki na temat Szkoły w Książu Małym, którą jak pozostałe placówki oświatowe w Gminie, trzeba organizacyjnie dostosować do zmian wprowadzonych przez reformę edukacji.

Wójt Marek Szopa     - W przeciwieństwie do sytuacji sprzed jeszcze dwóch tygodni, teraz kilka podstawowych założeń reformy już wiadomo na pewno. Otóż istniejących przedszkoli likwidować nie wolno. Zatem pozostaje ono w budynku SP w Książu Małym, ale musi być dostosowane do nowych wymagań, co oznacza konieczność przebudowy całego parteru. Nie ma więc mowy, by w salach na piętrze pomieścili się uczniowie klas I-VIII. Tam jest miejsce jedynie na szkołę czteroklasową – poinformował Marek Szopa.
     - Skoro nie zmieści się szkoła ośmioklasowa, to może pozostać przy tej sześcioklasowej, funkcjonującej obecnie obok przedszkola? – Zapytali rodzice uczniów. – Reforma nie przewiduje szkół sześcioklasowych. Mogą być tylko pełne, ośmioklasowe albo czteroklasowe – odpowiedział Wójt.
     Po tych wyjaśnieniach, mieszkańcy poprosili jeszcze o skomentowanie krążącej w okolicy plotki, że od września ich dzieci będą się uczyć w remizach… - Być może zajdzie taka potrzeba na dwa, trzy miesiące, jeśli otrzymamy fundusze zewnętrzne na gruntowną termomodernizację budynku Szkoły w Książu Małym, w tym dostosowanie parteru do funkcji przedszkola, a nie jak teraz, punktu przedszkolnego. W budżecie Gminy już zarezerwowaliśmy na ten cel kilkaset tysięcy zł, bo wartość kosztorysowa tej inwestycji wynosi ponad milion zł. I nie da się jej prowadzić jednocześnie z nauką – oświadczył Wójt.
Radny Jarosław Sudański i sołtys Kazimierz Lędźwa    By zapobiec powtarzaniu plotek o likwidacji Szkoły w Książu Małym, czy też jakoby możliwym przekształceniu jej w placówkę ośmioklasową -
radny Jarosław Sudański oraz sołtys Kazimierz Lędźwa (na zdjęciu) będą z wyprzedzeniem informowali rodziców uczniów i przedszkolaków o wprowadzonych zmianach.

Red.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem