GMINA KSIĄŻ WIELKI

Tablice na placu przy Banku Spółdzielczym     Na placu przed Bankiem Spółdzielczym w centrum Książa Wielkiego, stanęły trzy nowe tablice, reklamujące atrakcje turystyczno-krajoznawcze naszej Gminy. Sfinansowała je Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, w ramach programu propagującego w Małopolsce informacje o obszarach podlegających ochronie (obszary Natura, Miechowski Obszar Chronionego Krajobrazu, pomniki przyrody).

     Z tych tablic można się dużo dowiedzieć. Jak już komentowali ich treść przechodnie, po raz pierwszy tu przeczytali o różnej pisowni nazwy Książa Wielkiego. Sprawiała ona w przeszłości wiele kłopotów. I tak, w roku 1234 pisano Kyniese, w 1249 - Kenese, w 1328 - Xanze, w 1343 - de Xansse, w 1381 - Xansz, w 1389 - Xans, 1470 - Magna Xansch, a w 1523 - Maior Xyansch.     

Tablice ufundowane przez RDOŚ w Krakowie     Zostały także pokazane i opisane ważniejsze zabytki oraz znane postacie, związane z naszą ziemią. Zamieszczono również krótką informację o dokonaniach współczesnych. Między innymi to, że cały obszar Gminy objęty jest siecią wodociągową, telefoniczną oraz światłowodem zapewniającym doskonały odbiór TV i dostęp do Internetu. Miejscowości Książ Wielki i Wielka Wieś wyposażone są w sieć kanalizacyjną, a w sołectwach oddalonych od oczyszczalni głównej, wybudowano, korzystając z dotacji unijnych, szereg oczyszczalni przydomowych.

Tablica w Giebułtowie     Jest wreszcie dokładna mapa naszej Gminy, zawierająca wiele informacji istotnych i dla mieszkańców, i dla turystów. Poniżej publikujemy zdjęcia wszystkich trzech tablic. A obok zamieszczamy fotografię dodatkowej, czwartej tablicy ustawionej w Giebułtowie na chronionym obszarze "Natura 2000".

Red.

Tablica o Gminie

Tablica przyrodnicza Mapa krajoznawcza Gminy

 

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.