GMINA KSIĄŻ WIELKI

Głosowanie na sesji 30 sierpnia     Radni gminni nie marnowali czasu na wtorkowej sesji (30 sierpnia). Przyjęli bowiem aż 15 uchwał, dotyczących między innymi gospodarowania wspólnym mieniem oraz wyznaczającymi strategię rozwoju. Wszystkie uchwały zapadły jednogłośnie (zdjęcie), bo w kwestiach ważnych dla mieszkańców, radni tej kadencji są bez wyjątku zgodni. A dzięki sprawnemu prowadzeniu obrad przez przewodniczącego Rady Henryka Humę oraz wyczerpującym informacjom wójta Marka Szopy, całe posiedzenie zamknęło się w czterech godzinach.

     Gmina postanowiła przystąpić do programu „Podniesienia efektywności energetycznej obiektów publicznych”. W ten sposób można uzyskać fundusze na przeprowadzenie remontów kapitalnych dwóch naszych szkół: w Antolce i Książu Małym. Tak, by przekształcić je w placówki zapewniające komfortowe warunki dla dzieci najmłodszych, z przedszkola i klas I-IV. Bo w myśl założeń nowej reformy oświatowej PiS, po likwidacji Gimnazjum, w Książu Wielkim powstanie (od września 2017 roku) ośmioklasowa Zbiorcza Szkoła Gminna, a dotychczasowe, samodzielne podstawówki w Antolce i Książu Małym będą jej czteroklasowymi filiami.
Ten dom zostanie niebawem rozebrany     Radni zgodzili się również na przejęcie przez Gminę od Skarbu Państwa rowów melioracyjnych biegnących przez nasze sołectwa. Jak informowaliśmy, na pierwszy ogień idzie Cisie, bo tam prace przy odtworzeniu rowów są najbardziej potrzebne. Zatwierdzono także zamianę działki należącej do Gminy na Rynku w Książu Wielkim na działkę prywatnego właściciela. Dzięki temu, widoczny na fotografii, stary dom zostanie niebawem rozebrany i na jego części (drewnianej) będą dodatkowe miejsca parkingowe, a na części drugiej (murowanej) oraz przyległej parceli powstanie nowy budynek.
     Na wniosek radnych: Dariusza Książka i Marka Płonczyńskiego, postanowiono po raz kolejny, ale teraz w imieniu Rady Gminy, wystąpić do krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o poprawę bezpieczeństwa na trasie E7. Dotyczy to czterech newralgicznych miejsc: skrzyżowania w Antolce (potrzeba urządzenia lewoskrętów), Cisiej Woli (oddzielny pas do skrętu w kierunku centrum wsi), Książa Wielkiego (oświetlenie pierwszego przejścia dla pieszych na Rynku jadąc od Miechowa) i spowolnienia ruchu (przez wyznaczenie wysepek) na „zakręcie śmierci” w Chrustach.
     Ciekawy problem zasygnalizował wójt Marek Szopa. Otóż, jak wynika z kilku ostatnio przeprowadzonych naborów na kierownicze stanowiska w Urzędzie Gminy, w konkursach tych nie startują mieszkańcy Gminy Książ Wielki. Dlatego do pracy są siłą rzeczy przyjmowani kandydaci zamiejscowi, zamiast naszych. A przy tym, co podkreślił Wójt, wymagania nie są wygórowane, bo jedynie takie, jakich wymaga ustawa, czyli bez warunków dodatkowych.
    W trakcie posiedzenia uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego niedawno Józefa Kokuta, społecznika i działacza samorządowego. Długoletniego sołtysa Głogowian – Starej Wsi i prezesa miejscowej jednostki OSP.

 

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.