GMINA KSIĄŻ WIELKI

Wspólne posiedzenie komisji Rady Gminy, 19 sierpnia 2016 r.     Dokładnie za rok, po wprowadzeniu przez PiS reformy oświatowej, trzeba będzie zlikwidować szkoły samorządowe w celu ich przekształcenia. Po zamknięciu Gimnazjum, w Książu Wielkim powstanie najprawdopodobniej ośmioklasowa Zbiorcza Szkoła Gminna, posiadająca dwie filie (przedszkola z klasami I-IV): w Antolce oraz w Książu Małym. – Będzie znowu tak samo, jak było pół wieku temu. Ta reforma nas cofa w przeszłość zamiast prowadzić w przyszłość – skomentował te zapowiadane w Warszawie zmiany, dyrektor Gimnazjum Jacek Kobyłka, zabierając głos na wspólnym posiedzeniu komisji Rady (zdjęcie), jakie odbyło się w piątek, 19 sierpnia.

     - To nie jest nasz wymysł, lecz to rządzący Polską stawiają nas pod murem. Dlatego powinniśmy tak zrealizować nowe prawo oświatowe, by uczniowie doznali jak najmniejszego uszczerbku w edukacji, a rodzice by nie mieli z tym zbędnych problemów. Na dostosowanie Szkoły Podstawowej w Antolce do obecnych wymogów placówki ośmioklasowej, co wiązałoby się z jej poważną i kosztowną rozbudową, Gmina nie ma potrzebnych na ten cel kilku milionów złotych. Dzięki unijnym dotacjom możemy tylko i w Antolce, i w Książu Małym, wykonać tak zwaną gruntowną termomodernizację placówek, łącznie z wymianą ogrzewania i oświetlenia – stwierdził wójt Marek Szopa.
Wspólne posiedzenie komisji Rady Gminy, 19 sierpnia 2016 r.     I zwrócił się do radnych z zapytaniem: czy są inne propozycje rozwiązania tego problemu? Odpowiedziało mu milczenie. Radni zaczęli za to głośno wspominać, jak to było z edukacją w minionych czasach, do których nas cofa kolejna reforma oświatowa. Wtedy dyrektorowi Zbiorczej Szkoły Gminnej podlegali kierownicy placówek filialnych. Zupełnie tak samo, jak ma być od września 2017 roku. Na całej tej reorganizacji najbardziej stracą nauczyciele, bo część z nich pożegna się z pracą. Jak podkreślił Wójt, w razie koniecznych zwolnień, obejmą one w pierwszej kolejności nauczycieli dojeżdżających do naszych placówek spoza Gminy Książ Wielki.
     Kiedy dokładnie pojawi się sejmowa ustawa o reformie oświaty, jeszcze nie wiadomo. Ale musi to się stać do końca grudnia. Tak by najpóźniej w styczniu 2017 roku samorządy podjęły wymagane uchwały o likwidacji szkół, o czym rodzice muszą być zawiadomieni do końca lutego. Czasu nie ma więc wiele, i dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie się do zmian, by w możliwie dużym stopniu wyszły na dobre, a nie na złe.

 

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.