GMINA KSIĄŻ WIELKI

Bukiet z KGW w Konaszówce w kościele w Książu Wielkim     W obchodzonej przez kościół katolicki uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywanej też świętem Zaśnięcia Bogurodzicy lub bardziej swojsko: świętem Matki Boskiej Zielnej, uczestniczyły jak co roku członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Konaszówce. Przed ołtarzem świątyni w Książu Wielkim ustawiły wielki bukiet kwiatów, warzyw oraz ziół (zdjęcie). I wystąpiły na mszy świętej o godz. 11.30, jak każe tradycja, w krakowskich strojach każda z podobnym bukietem w ręku. Aby wszystko, co zieleni się i rozkwita - owocowało.

Członkinie KGW w Konaszówce z bukietami     W wiązankach znajdowały się trawy łąkowe, której kłoski sercowate nazywane są tutaj serduszkami Matki Boskiej. Były również kłosy i wiechy zbóż - najczęściej żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa, a także zioła odznaczające się czymś szczególnym: kolorem, kształtem, zapachem jak błękitne chabry, bławatki, różowe kąkole, tobołki polne, wesołe cieciorki, kropkowane dziurawce, wątłe maki, poszarpane firletki, pachnące mięty, lecznicze serdeczniki, przetaczniki, białe pyleńce, szorstkie żywokosty, kropkowane goździki, niebieskie niezapominajki, piaskowe macierzanki, ostre rozchodniki…
KGW w Konaszówce przed kościołem w Książu Wielkim    
Nie zabrakło roślin ozdobnych: żółtych słoneczników, żółto-białych złocieni, barwnych petunii, leczniczych nagietków, wyniosłych aksamitek, kędzierzawych malw, nawłoci zwanej pszeniczką Matki Boskiej, lwich paszczy, cynii, mieczyków, słoneczników, czy dalii. W bukietach umieszczono także warzywa oraz owoce z sadów. Gałązki i pędy, kwiaty i kwiatostany, nasiona i owoce, a nawet korzenie marchwi i pietruszki .
Panie z KGW w Konaszówce   Jak twierdzą panie z KGW w Konaszówce, ziarno z kłosów zostawia się do siewu, ale również podaje zwierzętom domowym. Zielną wiązankę wiesza się pod obrazem Matki Bożej lub w oknie, by chroniła od piorunów, ognia, chorób, zarazy, powodzi, klęski i innych przeciwności losu. W wielu domach przetrwała tradycja przybierania obrazu Matki Bożej w taki sposób, by zasuszone kwiaty tworzyły wielobarwne, pachnące obramowanie - kwietną ramę.
     KGW w Konaszówce obchodzi uroczyście wszystkie tradycyjne święta ludowe. Warto o tym przeczytać w Kronice Koła (skąd pochodzą fragmenty tego tekstu), zamieszczonej na naszym portalu. Wystarczy kliknąć TUTAJ.
 

 

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.